România a învins Germania în ultima secundă şi a terminat pe 5 la CE de handbal

România - Germania 23-22, la Goteborg, la CE de handbal. Tricolorele lui Ambros Martin au ocupat locul 5 la competiţia din Suedia. Partida a fost extrem de echilibrată. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistat în minutul 34, atunci când tricolorele conduceau cu 15-12. Apoi, meciul s-a echilibrat şi s-a mers aproape cap la cap până la finalul jocului. Un final incandescent, în care Germania, la 22-22, a avut atacul în ultimele 30 de secunde, dar a pierdut mingea şi, pe contraatac, Zamfir a punctat pentru victoria României. În această fază, Cristina Zamfir şi portăriţa Germaniei, Clara Woltering, s-au accidentat grav, lovindu-se de bara porţii. După 2 minute în care pe banca noastră jucătoarele păreau în stare de şoc, Zamfir s-a ridicat şi a părăsit terenul alături de doctor, acuzând o accidentare la ceafă. Zamfir a fost cea mai eficientă handbalistă a meciului, cu şase reuşite. Portăriţa Denisa Dedu, 11 mingi apărate din 33 de aruncări, a fost declarată jucătoarea meciului. Golurile României au fost marcate de Zamfir (6), Udriştoiu (3), Laslo (3), Chiper (3), Szucs (2), Pintea (2), Geiger, Iuganu, Zamfirescu, Chintoan. Cristina Neagu şi Paula Ungureanu au fost menajate.