Daniel Stanciu, director sportiv ASA: „Intenţia a fost clară de la început"

Pandurii Tg. Jiu a refuzat să revină pe teren în repriza a doua a meciului cu ASA, din etapa a 21-a, Liga 1 Orange la fotbal. Scorul după 45 de minute era 2-0. Directorul sportiv al formaţiei ASA Târgu-Mureş, Daniel Stanciu, a declarat la finalul reprizei cu Pandurii următoarele:

„E o situaţie inedită, dar asta a fost decizia celor de la Pandurii. Astea sunt condiţiile în România, am avut omologare provizorie pentru teren, dar vremea nu o putem controla. În ultimele 2-3 săptămâni a fost foarte frig la Tg.-Mureş. Vina parţială e a celor care programează meciurile. Putem merge la Cluj, pe celălalt stadion pe care îl avem omologat, Cluj Arena, dar trebuia să anunţăm cu 7 zile înainte. Nu ştiam însă care va fi situaţia. Dacă vrem să jucăm până înainte de Crăciun, hai să programăm meciurile la 12-13, poate prindem şi ceva soare. Noi am încercat toată săptămâna să nu ne antrenăm pe acest gazon, pentru a-l proteja. Până la urmă, ambele echipe au avut aceleaşi condiţii. Astea sunt condiţiile din România, asta e infrastructura. Pandurii a avut doar 15 jucători, iar doi, Sânmărtean şi Pleaşcă, au stat în tribună, la căldură. Au fost presiuni de la început să nu se joace din partea celor de la Pandurii. A mai fost o tentativă a lui Grigoraş de a scoate echipa de pe teren, în prima repriză. Intenţia lor a fost destul de clară de la început. E uşor să o arunci pe teren în condiţiile în care am dat două goluri şi ei nu au tras niciun şut la poartă ".