ASA - ACS Poli 2-4. Spectacol total la Tg.-Mureș. Bănățenii sunt cu un pas în finală

ASA Târgu-Mureș a pierdut partida tur din semifinalele Cupei Ligii Adeplast, 2-4 pe Trans-Sil, cu ACS Poli Timișoara. Golurile au fost înscrise de Ciolacu (26), C. Rus (77), respectiv Artean (11-penalty), Drăghici (62), Llorente (67), Popovici (90+5). Primul meci din semifinalele Cupei Ligii a început cu stângul pentru timișoreni - ambele echipamente cu care au venit semănau prea mult cu cel al gazdelor și astfel au fost nevoiți să joace în tricouri albe de antrenament, cu numerele scrise de mână chiar înaintea partidei! Tensiunea s-a resimțit și pe teren - Morar l-a împins pe Bărbuț după doar două minute de joc. Golul a venit și el rapid - Timișoara a primit penalty pentru un henț la Marius Constantin și Artean a deschis scorul. În minutul 18, Mingote a acuzat starea terenului și l-a amenințat pe central că îl dă în judecată dacă se accidentează! Arbitrul Iulian Călin a discutat cu antrenorii și căpitanii și a decis ca meciul să continue. Mureșenii au revenit în joc cu golul lui Ciolacu și au scăpat ca prin minune în prelungirile primei părți - Artean a zguduit bara lui Mingote. În partea secundă, timișorenii s-au desprins la două goluri în șase minute - Drăghici a profitat de greșeala lui Marius Constantin, iar Llorente l-a învins și el pe Mingote de la marginea careului. Rus a redus din avantaj pe final, însă Popovici a mai marcat o dată în prelungiri. ASA Tg.-Mureș - Poli Timișoara s-a terminat 2-4 și bănățenii au prima șansă la calificarea în finala Cupei Ligii. Returul de la Timișoara se va juca pe 1 sau 2 martie 2017. ASA: Mingote - Gabi Matei (Szasz 90'), Cordoș, Marius Constantin, Mendy - G. Mureșan, Candrea (Ursu 76') - Kuku, Rus, Morar - Ciolacu (Iacobovici 68').

Final de an trist pentru echipa noastră și multe întrebări referitoare la ce se va întâmpla din luna ianuarie. Să ne gândim doar la lucruri pozitive, că de cele negative au alții grijă. Sărbători fericite tuturor suporterilor mureșeni, care au fost alături de echipă și la bine și la greu!