Gyenes, pe locul 28 în etapa a doua din Dakar!

Emanuel Gyenes (KTM) a încheiat pe locul 28 etapa a doua din Dakar, la 17 minute și 58 de secunde de ocupantul primului loc, pilotul australian Toby Price. Etapa a doua, la categoria moto, a avut loc pe distanța de 803 km, între Resistencia și San Miguel de Tucuman, în nord-estul Argentinei. În clasamentul general, Price este urmat de Walkner, la 2 min 39 sec, podiumul fiind completat de Goncalves, la 2 min 54 sec. Gyenes este al 29-lea la general, la 19 min 31 sec de lider. În prima zi Emanuel Gyenes (KTM) a avut probleme și a încheiat pe locul 33, la 2 minute și 58 de secunde de francezul Xavier De Soultrait (Yamaha), care s-a impus în ziua de luni. Prima etapă a avut loc între Asuncion (capitala Paraguayului) și Resistencia (Argentina), lungimea totală fiind de 454 kilometri. Celălalt român care a luat startul în Raliul Dakar, Marcel Butuza, a terminat pe locul 78 în prima etapă, tot la clasa moto. Nu mai puțin de 318 vehicule (144 la moto, 37 la categoria quad, 87 la auto și 50 de camioane) au luat startul în competiție. Dakar 2017, ediția cu numărul 39, a început pe 2 ianuarie în Paraguay, la Asuncion, sosirea fiind programată la Buenos Aires. În total, vor fi 6 etape la peste 3.000 de metri altitudine.