România a pierdut la scor amicalul din deplasare cu Germania

Naționala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Germaniei, cu scorul de 30-21 (17-9), la Krefeld, într-un meci amical. Primele zece minute au fost echilibrate, cu 1-0 pentru tricolori (min. 1), 3-2 (4) pentru gazde și apoi 5-5 (10). Germania, campioana europeană en titre, s-a desprins apoi la 8-5 (13) și la 13-6 (21). La pauză, gazdele conduceau la o diferență de opt goluri, 17-9. Ecartul a crescut la zece goluri în repriza a doua, 20-10 (37), dar aceasta a fost diferența maximă. Tricolorii s-au apropiat la șase goluri, 26-20 (50), dar au încasat patru goluri consecutive, marcând doar unul, astfel că scorul final a fost de 30-21. Au evoluat pentru România: Iancu, Popescu - Cîntec (4), Mocanu (1), Ramba (1), Mihalcea (3), D. Grigoraș (2), Ghionea (1), Sadoveac (2), N. Negru, Șandru (1), Csepreghi, Lazăr, Ad. Rotaru (2), Fenici (2), A. Cristescu, Pavel (2), Criciotoiu. Meciul s-a desfășurat în fața a 7.349 spectatori. Naționala României, antrenată de spaniolul Xavier Pascual, va participa în perioada următoare la un turneu în Elveția.