A crescut media golurilor pe meci în primele 21 de etape din Liga 1 Orange la fotbal

349 de goluri s-au marcat în cele 146 de partide încheiate în primele 21 de etape, ceea ce înseamnă o medie de 2,39 goluri/meci, în creștere față de același interval din ediția precedentă (336 goluri în 147 de jocuri, medie 2,29 goluri/meci). Echipele care au evoluat pe teren propriu au înscris de 189 de ori, în timp ce vizitatorii și-au trecut în cont 160 de reușite. 196 de goluri s-au marcat în repriza secundă, cel mai propice sfert fiind chiar ultimul (minutele 76-90), în care s-au dat 78 de goluri. CFR Cluj - 34 goluri, Gaz Metan și Dinamo, ambele cu 33 de reușite, au fost echipele cu cele mai bune atacuri, la polul opus situându-se Concordia, cu doar 11 goluri marcate. La capitolul defensiv, cea mai bună apărare a înregistrat-o FC Steaua - 16 goluri încasate, gruparea bucureșteană fiind urmată de Viitorul - 19 goluri, respectiv CFR Cluj - 20 de goluri primite. Iată alte câteva date statistice interesante: cele mai multe goluri s-au înscris în etapa a 2-a, 22 de reușite, iar cele mai puține în runda a 16-a, doar 11; cele mai multe goluri marcate în primele 30 de minute: Dinamo - 14, FC Steaua - 11, CFR Cluj - 10; cele mai multe goluri marcate în ultimele 30 de minute: Gaz Metan - 17, CFR Cluj - 15, Viitorul - 13; cele mai puține meciuri fără gol marcat: CFR Cluj, Viitorul - doar 3 jocuri; record minute fără gol marcat: FC Botoșani - 569 minute; cele mai multe partide fără gol încasat: FC Steaua - 9, Astra, FC Botoșani - 8; record minute fără gol primit: Viitorul - 426 minute; disputa cu cele mai multe goluri: etapa a 20-a, Pandurii - Gaz Metan 2-5; 5 dintre cele 349 de goluri au fost autogoluri: etapa a 8-a, Belu Iordache Claudiu (Pandurii - ASA Tg.-Mureș 1-0), etapa a 13-a, Albu Cristian Alexandru (Concordia - ACS Poli 0-2), Romeo Roberto (Gaz Metan - CS U Craiova 2-2), David Lazar (Dinamo - Pandurii 4-0), Rugasevic Dario (Pandurii - Gaz Metan 2-5). NOTĂ: Această statistică nu cuprinde partida ASA - Pandurii.