Înfrângere în primul amical: ASA - FK Stal Kamianske 0-2

În prima partidă amicală disputată în cantonamentul din Antalya, ASA Târgu-Mureș a pierdut în fața celor de la FK Stal Kamianske, 0-2 (0-1). Adversarii au punctat în prelungirile primei reprize, din penalty și și-au majorat avantajul în minutul 54. În prima repriză, ASA a trecut în câteva rânduri pe lângă gol. În minutul 16, centrarea lui Bănel Nicoliță este reluată imprecis de fundașul grec Rougalas. În minutul 24, același Nicoliță îl găsește pe Ciolacu în interiorul careului, dar acesta ratează singur cu portarul. Pe finalul reprizei, Bâtfoi, reluare cu capul pe lângă și Mureșan cu un șut puternic peste poartă, au trecut pe lângă deschiderea scorului. În minutul 36, Mendy a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, în locul său fiind introdus Andrei Sin. În partea secundă, C. Rus a executat excelent o lovitură liberă, mingea fiind scoasă de sub bară de portarul advers. În ciuda înfrângerii, ASA a avut o posesie mai bună a mingii și numai imprecizia de la finalizare a dus la acest rezultat final.

Antrenorul Ilie Stan a început partida cu: Pap - Velayos, Rougalas, M. Constantin, Mendy - E. Dică, Mureșan, T. Petriș - B. Nicoliță, Bâtfoi, Ciolacu. În repriza secundă, echipa ASA a început cu: Bolboașă - Schieb, Chertes, Szasz, Bucur, Balgiu, Candrea, Deaconu, Luis Alberto, C. Rus, Sin. Pe parcursul părții secunde au mai intrat Moga și Păcurar. Joi, 26 ianuarie, în al doilea amical, ASA va întâlni echipa bulgară de primă ligă, FC Montana. Partida va începe la ora 14.30 (15.30 ora locală).