Învinși în prelungiri. BC Mureș - Steaua 87-93

Formația BC Mureș a fost învinsă în etapa a 20-a, LNBM, pe teren propriu de Steaua CSM Eximbank , scor BC Mureș - Steaua-CSM Eximbank 87- 93 (22-23, 20-20, 19 -12, 17-23, 9-15). După două sferturi echilibrate, Steaua a reușit un start de sfert trei excelent, cu un parțial de 9-0. În replică tigrii au răspuns cu exact aceeași monedă, adică un run de 9-0, cu care am revenit în avantaj pe tabelă. În acest sfert ne-am creat și un avantaj de 8 puncte, dar pe care nu l-am putut gestiona până la capătul timpului regulamentar. Cu 7,5 secunde rămase din meci, Martinic a marcat doar una dintre libere și Steaua a egalat în doar 2 secunde. Chiar dacă BC Mureș a avut 5,3 secunde la dispoziție, nu am putut tranșa duelul în favoarea sa. BC Mureș a început excelent - cu 5-0 - prelungirile, dar apoi măiestria lui Runkauskas a fost hotărâtoare pentru soarta partidei, tigrii cu o rotație mult diminuată din cauza eliminării celor doi pivoți - Lázár și Sánta - cu 5 greșeli personale, au obosit pe final și nu au mai putut gestiona corect fazele. BC Mureș: Martinic 30 (4x3), Reed 14, Kalve 13 (1x3), Djapa 10 (1x3), Markovic 7 (1x3), Lázár 6, Sánta 4, Popescu 3 (1x3), Andrei. „Ne pare foarte rău, mai ales pentru publicul acesta minunat, că am pierdut partida. Din păcate nu am putut închide jocul în cele 40 de minute. S-a văzut experiența unor jucători ca Runkauskas în prelungiri. Steaua nu și-a mai permis să facă încă un pas greșit după trei înfrângeri. Jucătorii sunt foarte supărați, nu am reușit să aduc nici unul dintre ei la conferința de presă. Au spus că nu se poate ca arbitrii să aibă asemenea atitudine pe teren propriu. Cred că cei doi jucători noi sosiți au arătat că sunt foarte valoroși. Am lucrat cu ei doar o zi și jumătate, Reed a primit cartea verde cu două ore înainte de partidă, nici nu speram să joace. Deocamdată nu au simțit jocul, mai ales pe partea tactică, dar avem timp să-i integrăm. Trecem printr-o perioadă de tranziție, dar o să-i integrăm cât de curând. Meciul acesta trebuia tratat cu mai multă seriozitate, au trimis doar un singur arbitru internațional. Arbitrii au fost depășiți de câteva ori de situație, poate nu voit, dar meciul s-a ridicat la un nivel foarte înalt și ei nu au putut ține ritmul", Barnabás Szászgáspár, antrenor BC Mureș. Steaua: Runkauskas 31 (6x3), Falker 15 + 12 reb, Dudzinski 13, Baciu 10, Long 9, Malesevic 8 (1x3), Paul 5 (1x3), Szíjártó 2. „Pentru noi este o victorie mare, chiar dacă am jucat prost. Venim după o perioadă grea, când am pirdut câteva meciuri pe care nu credeam. Mă bucur că am arătat caracter și am câștigat pe un teren greu. La Mureș este o sală frumoasă, publicul mereu împinge echipa înainte. Din păcate am avut parte de un arbitjar slab și de o parte și de alta. Nu știu de ce am primit fault tehnic. Long și Dudzinski nu au prins o zi bună de la trei puncte,au avut 0-7 respectiv 0-3. Știu că BC Mureș au ceva probleme, dar au reușit să aducă doi jucători de valoare. Spre norocul nostru am prins Mureșul când încă nu i-au putut integra pe cei doi", Claudiu Fometescu, antrenor Steaua. Următorul meci BC Mureș îl va disputa în deplasare în compania formației SCM U Craiova, la data de 11 februarie 2017.