Astra - Genk 2-2 în turul 16-imilor UEL

Cu Nicolae Stanciu titular şi autor al unei pase decisive şi Alex Chipciu intrat după pauză, Anderlecht a câştigat duelul românilor din turul 16-imilor de finală din Europa League, 2-0 cu Zenit St. Petersburg, echipa pregătită de Mircea Lucescu, şi a luat o opţiune importantă pentru calificarea în faza următoare. Într-o altă partidă, Claudiu Keşeru, folosit în ultima jumătate de oră, a marcat pentru Ludogorets, la care Cosmin Moţi a fost integralist în duelul de pe teren propriu cu FC Copenhaga, dar bulgarii au pierdut, scor 1-2. Andrei Prepeliţă a intrat pe final la FK Rostov, care a reuşit scorul serii, 4-0 pe teren propriu cu Sparta Praga, la care Bogdan Vătăjelu nu a făcut parte din lot. Acelaşi rezultat l-a obţinut şi fosta adversară a Astrei Giurgiu, AS Roma, în deplasarea de la Villarreal, echipa care a eliminat Steaua din UEL. Un alt jucător român, Ovidiu Hoban, a fost titular la Hapoel Beer Sheva şi a rămas pe teren până în minutul 67, în eşecul de pe teren propriu cu Besiktas (1-3). Zlatan Ibrahimovic a fost protagonistul serii pentru Manchester United. Suedezul a reuşit un hat-trick, iar echipa lui Jose Mourinho s-a impus cu 3-0 pe Old Trafford în faţa lui St. Etienne. Surpriza zilei a venit din Belgia, acolo unde Gent a câştigat cu 1-0 în faţa lui Tottenham, în timp de Federico Bernardeschi a marcat golul serii, în succesul Fiorentinei de la Monchengladbach (1-0). Rezultatele meciurilor de joi din Europa League: Anderlecht - Zenit Sankt Petersburg 2-0, Athletic Bilbao - APOEL 3-2, Hapoel Beer-Sheva - Beşiktaş 1-3, Legia Varşovia - Ajax Amsterdam 0-0, Manchester United - St. Etienne 3-0, PAOK - Schalke 0-3, Villarreal - AS Roma 0-4, Astra Giurgiu - Genk 2-2, AZ Alkmaar - Lyon 1-4, Borussia Monchengladbach – Fiorentina 0-1, Celta Vigo - Şahtior Doneţk 0-1, FK Rostov - Sparta Praga 4-0, Gent - Tottenham 1-0, Ludogorets - FC Copenhaga 1-2, Olympiacos - Osmanlispor 0-0, FK Krasnodar - Fenerbahce 1-0.