BC Mureș pierde dramatic în finala Cupei României

U-BT Cluj-Napoca a câștigat Cupa României la baschet masculin, vineri seara, în Sala Sporturilor „Transilvania" din Sibiu, după ce a învins-o, într-un final dramatic, pe BC Mureș Târgu-Mureș, cu scorul de 79-78 (17-19, 28-22, 12-20, 22-17), în ultimul act. „U" câștigă pentru al doilea an consecutiv trofeul, Aleksandar Rasic marcând coșul victoriei cu 9 secunde înainte de final, după care mureșenii au ratat ultima aruncare a meciului prin Borșa. Primul sfert al meciului a fost unul cu răsturnări de scor, dar mureșenii l-au terminat în avantaj, 19-17. Clujenii au întors scorul și au ajuns la un avans de șase puncte, 31-25, iar la jumătatea meciului conducea cu 45-41. Scorul a continuat să fie destul de strâns, iar vicecampioana a reușit să întoarcă scorul, 55-51, iar cu zece minute înainte de final avea 61-57. BC Mureș a avut 66-59 (min. 32), dar nu a marcat deloc timp de aproape cinci minute, iar „U" a reușit 13 puncte, conducând cu 72-66. Mureșenii au avut o nouă revenire, 76-72 (zece puncte la rând), însă Rasic a fost omul ultimului minut, cu un coș de trei puncte și unul de două (cel câștigător), iar „U" a obținut trofeul. Aleksandar Rasic a fost MVP-ul clujenilor, cu 21 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive. Pentru BC Mureș, formație pregătită de Barnabas Szaszgaspar, au jucat: Goran Martinic 11 p, 3 rec, 8 pd, Ioan Alin Borșa 2 p, 3 rec, Laszlo Lazar 11 p, 7 rec, 3 pd, Ernests Kalve 9 p, 1 pd, Lamarcus Reed 17 p, 2 rec, 2 pd, Daniel Popescu, Radovan Markovic 1 rec, 2 pd, Cornel Cioacătă, Szabolcs Santa 6 p, 2 rec, Dalibor Djapa 14 p, 3 rec, 1 pd, Andrei Ștefan 8 p.