City'us Târgu-Mureș s-a calificat în FINAL FOUR

Formația City'us Târgu-Mureș s-a calificat, luni după-amiază, în turneul final al Cupei României la futsal, după victoria cu 4-3 (3-2) de pe terenul celor de la CSM Politehnica Iași. Victoria a venit cu câteva secunde înainte de sirena de final, golul calificării fiind reușit de Vlad Țipău. Gazdele egalaseră la 3, tot în ultimul minut. Ieșenii au început mai bine partida și conduceau cu 2-0 în minutul 8. Partea a doua a primei reprize a aparținut însă echipei noastre, golurile lui Mario Duque (în două rânduri) și Andrei Boroș, întorcând rezultatul în favoarea echipei City'us Târgu-Mureș. Repriza a doua a fost una disputată, cu o apărare excelentă din partea târgumureșenilor și încercări ale moldovenilor de a reveni pe tabelă. Gazdele scot portarul și reușesc până la urmă egalarea, cu 40 de secunde înainte de final. Dar tabela s-a mai modificat o dată în favoarea formației City'us Târgu-Mureș. Mureșenii repun repede mingea de la centru și Vlad Țipău înscrie golul mult doritei calificări. Un succes muncit, meritat, obținut cu destule sacrificii. Dar parcă bucuria este cu atât mai frumoasă. Felicitări băieți! Alături de City'us, în Final Four s-au calificat Autobergamo Deva (6-1 cu United Galați) și FK Od. Secuiesc (14-1 cu Pro-Tineret Sighișoara). Ultima echipă calificată se va cunoaște sâmbătă, după disputarea jocului dintre Colțea 1920 Brașov și Informatica Timișoara. Un careu de ași în turneul final al competiției, care se anunță cel mai disputat din ultimii trei ani, de la schimbarea formatului competiției.