City'us pierde nemeritat în faţa celor de la Autobergamo Deva

Într-o partidă restantă din etapa a 13-a a Ligii 1 TotalSoft la futsal, City'us Târgu-Mureş a pierdut total nemeritat în faţa celor de la Autobergamo Deva, 2-3 (1-0). Cu o multinaţională, româno-portughezo-braziliano-moldovenească, formaţia oaspete s-a impus extrem de greu în faţa tinerei echipe târgumureşene. Greu şi, repetăm, nemeritat, în condiţiile în care raportul ocaziilor clare a fost net în favoarea echipei City'us. În afara câte unei ocazii în fiecare repriză, adversarii au avut o posesie superioară, dar fără a ameninţa decisiv poarta lui Cătinean. O apărare exactă de partea mureşeană şi contraatacuri periculoase, doar imprecizia şi intervenţiile lui Iancu păstrând doar o diferenţă de un gol, la pauză. Golul a venit în urma unei contre rapide, Mario Duque reluând din apropierea linieiporţii şutul respins de portarul Devei. Un clinci din care mingea sare la Coco şi o greşeală în apărare întorc rezultatul de pe tabelă, devenii punctând pentru 2-1. Covaci readuce egalarea după ce îl învinge pe Iancu, cu un şut puternic, plasat. Era minutul 28. Jocul nu se schimbă, iar câştigătoarea avea să fie decisă în urma unei mici neatenţii. La o schimbare, după jocul 5-0, cu Togan în rol de portar-jucător, mingea ajunge la portarul celor din Deva, care marchează cu un şut din propria jumătate, minutul 34. Ultimele 5 minute ale jocului au fost pe muchie de cuţit. Deva încearcă posesia mingii, pentru trecerea timpului, iar City'us are două bune şanse de a egala, dar pasele şutate la bara a doua au rămas fără rezultat. Una peste alta, un meci spectaculos în Polivalenta târgumureşeană, cu un public care a urmărit jocul cu sufletul la gură. Felicitări componenţilor formaţiei City'us care au demonstrat că, prin dăruire, sacrificiu şi spirit de echipă, orice diferenţă poate fi anulată. Golurile au fost înscrise de Mario Duque (min. 19), Bogdan Covaci (min. 28) / Nuno Coco (min. 21), Cristi Matei (23), Vlad Iancu (min. 34). Pentru City'us au început partida: Cătinean - Covaci, Kusmodi, Csala, Togan. Rezerve utilizate: Ţipău, M. Duque, Alex Pop, Boroş. Rezerve neutilizate: Tătar - Dobai, Nagy. Luni, 6 martie, City'us a întâlnit, în Sala Sporturilor, pe KSE Tg. Secuiesc, în etapa a 20-a a Ligii 1 TotalSoft la futsal.