Fără victorie de şapte etape

În prima etapă a play-out-ului Ligii 1 Orange, ASA Târgu-Mureş a pierdut la Mediaş, în faţa celor de la Gaz Metan, scor 0-2. Golurile gazdelor au venit în partea secundă şi au fost marcate de Muntean, minutul 63 şi Sikorski, în prelungirile jocului. Două neatenţii în apărare au stabilit învingătoarea. O lovitură liberă, deviată de zid, direct la un adversar şi o degajare greşită au dus la marcarea golurilor de către medieşeni. De partea noastră, puţine şanse de gol, multă crispare şi pase greşite. Din păcate, centralul partidei nu a luat o decizie normală, care ar fi putut schimba soarta partidei. În minutul 83, la un corner executat de pe stânga, mingea îl loveşte clar în mână pe un fundaş al gazdelor, dar arbitrul, deşi se afla în imediata apropiere, nu a dictat penalty. În partida de la Mediaş au evoluat pentru ASA: Pap - Velayos, Rougkalas, M.Constantin, Mendy - Balgiu (66-Ciolacu), Mureşan, Fl. Andre (46-Gorobsov) - B. Nicoliţă, Bâtfoi, Sin (80-C.Rus). În ciuda situaţiei, oamenii lui Ilie Stan îşi păstrează optimismul. „Mai sunt multe etape. După aia o să jucăm fiecare cu fiecare şi o să vedem ce o să fie. Speranţe avem, de ce să nu avem? Poţi să câştigi două jocuri şi ai făcut 6 puncte", a declarat Ilie Stan la finalul partidei. Ultima echipă învinsă de ASA a fost Pandurii, în 18 decembrie. ASA rămâne cu 6 puncte, pe ultimul loc al play-out-ului şi va întâlni sâmbătă, 18 martie, pe teren propriu, pe Concordia Chiajna. Partida va începe la ora 18.00. Rezultatele etapei întâi din play-out, Liga 1 la fotbal: FC Botoşani - ACS Poli Timişoara1-2, CSMS Iaşi - Concordia Chiajna 3-1, FC Voluntari - Pandurii Tg. Jiu 1-1, Gaz Metan Mediaş - ASA Tg. Mureş 2-0. În prima etapă a play-off-ului Ligii 1 s-au consemnat rezultatele: Astra Giurgiu - CS U Craiova 0-0, Steaua Bucureşti - CFR Cluj 1-0 şi FC Viitorul - Dinamo Bucureşti 0-0.