Înfrângere grea suferită de City'us Târgu-Mureş

În etapa a 21-a a Ligii 1 TotalSoft la futsal, City'us a pierdut la Od. Secuiesc, 2-9, în faţa gazdelor de la Futsal Klub. O înfrângere care pare usturătoare, dar un meci bun făcut de formaţia City'us. Din păcate lotul restrâns numeric şi cu mulţi tineri fără experienţă la acest nivel au făcut diferenţa. Cu Mario Duque suspendat, Ţipău şi Boroş accidentaţi, City'us a cedat până la urmă. Acest lucru s-a văzut în primele minute ale partidei. Formaţia noastră a deschis scorul în chiar primul minut, prin Togan şi a condus cu 2-1, în minutul 5, după reuşita lui Csala. Impulsionate de public, cu o bancă mult mai lungă şi cu jucători cu experienţă, gazdele au revenit pe tabelă şi au pus o diferenţă de 3 goluri până la pauză. În partea secundă nu s-a mai înscris până în minutul 34, Cătinean având câteva intervenţii salvatoare. Pe finalul jocului, pe fondul oboselii echipei noastre, harghitenii au mai punctat de 4 ori. Un rezultat greu, dar o evoluţie care dă speranţe. City'us a oferit o replică bună adversarilor, dar lipsa de experienţă a tinerilor din lot a făcut diferenţa. Înfrângerile fac parte din sport, totul este să învăţăm cât mai multe din astfel de jocuri. Capul sus, băieţi! Luni, 20 martie, de la ora 20.00, City'us va disputa, la Timişoara, partida din semifinalele Final Four al Cupei României, în compania Informaticii. În prima semifinală se vor înfrunta Autobergamo Deva şi FK Od. Secuiesc. Învingătoarele vor juca finala, a doua zi.