Victorie muncită pentru ASA

Formaţia ASA Târgu-Mureş învinge cu 2-1 pe Concordia Chiajna, în etapa a II-a a play-out-ului Liga 1 la fotbal, într-un meci nebun desfăşurat pe o ploaie intensă, care nu s-a oprit deloc pe toată durata partidei. Un meci nebun, cu două penalty-uri acordate formaţiei ASA, portarul advers eliminat, jucător de câmp intrat în poartă, pentru că Chiajna îşi epuizase schimbările, cu oaspeţii egalând cu doi oameni mai puţin pe teren şi golul victoriei venit în minutul 87. Din păcate, la faza celui de-al doilea penalty, Bărboianu de la oaspeţi a fost accidentat grav de un coechipier şi a fost transportat la spital, fiind suspect de ruptură de ligamente. Roş-albaştrii au deschis scorul în minutul 9, sărăbătoritul zilei, Gabi Mureşan, transformând lovitura de la 11 metri, acordată după faultul asupra lui Bâtfoi, comis de portarul Bălgrădean. Oaspeţii au avut o mare şansă de egalare, în minutul 67, Vali Munteanu, scăpat singur cu poarta goală, este blocat în ultima clipă de Mendy, mingea scurgându-se pe lângă bară. În minutul 75, portarul Bălgrădean, nu reţine o centrare şi îl agaţă pe Ciolacu, centralul dictând din nou 11 metri. În cădere, portarul oaspeţilor îl accidentează pe Bărboianu. Mai mult, primeşte cel de-al doilea cartonaş galben şi este eliminat. Cum oaspeţii efectuaseră toate cele trei schimbări, în poartă a intrat fundaşul Albu. Din păcate, şutul lui Gabi Mureşan loveşte bara din stânga şi tabela arăta, în continuare, 1-0. Cu doi oameni mai puţin pe teren, Concordia restabileşte egalarea, în minutul 85. O pasă în adâncime, M. Constantin lasă balonul să cadă, portarul Pap respinge mingea, dar V. Alexandru înscrie cu un şut de la aproximativ 25 de metri, poarta fiind goală. Golul victoriei pentru ASA este marcat de Ciolacu, în minutul 87, cu o reluare de la aproximativ 8 metri, după o centrare de pe dreapta. Victorie muncită pentru ASA, aşteptată de atâta vreme. Ilie Stan i-a folosit în acest meci pe: Pap - Velayos, Rougkalas, M. Constantin, Mendy (70-E. Dică) - Mureşan, Gorobsov (88-Ferfelea) - B. Nicoliţă, C. Rus, Ciolacu - Bâtfoi (80-Lemnaru). Cu acest succes, ASA acumulează 9 puncte şi se apropie la două lungimi de locul de baraj. Într-o altă partidă din etapa a II-a a play-out-ului Liga 1, Gaz Metan Mediaş a încheiat la egalitate, scor 0-0, întâlnirea cu FC Botoşani. Partidele Poli Timişoara - Voluntari şi Pandurii Târgu Jiu - CSM Poli Iaşi s-au disputat luni.