City'us Târgu-Mureş eliminată, Informatica Timişoara, primul trofeu din istorie

Formaţia City'us Târgu-Mureş a pierdut partida din semifinalele Final Four ale Cupei României la futsal, 3-7 în faţa celor de la Informatica Timişoara, meci disputat de mureşeni în deplasare. La pauză, gazdele conduceau la limită, 3-2, după ce echipa mureşeană a reuşit să revină de la 0-2 şi să egaleze pe tabelă. La acest scor s-a petrecut un moment care ridică încă multe semne de întrebare. Şutul puternic trimis de Covaci, din lovitură liberă, a fost respins de portarul gazdelor, dar mingea depăşise linia porţii. În loc de 3-2 pentru City'us, timişorenii au primit o lovitură de la 10 metri, trimisă pe lângă poartă. Cu 2 minute înainte de pauză, Informatica înscrie şi intră cu avantaj la pauză. În partea secundă, gazdele au profitat de ocaziile pe care le-au avut şi s-au distanţat pe tabela de marcaj. City'us a avut o evoluţie notabilă, în special în prima repriză, când a reuşit să egaleze şi a avut şansa de a trece în avantaj. Tinerii jucători au luptat de la egal la egal cu stranierii gazdelor, experienţa fiind cea care a fost decisivă. Golurile echipei City'us Târgu-Mureş au fost înscrise de: Togan (14), Covaci (15) şi Mario Duque (34). Pentru Informatica au punctat: Simic (min. 3, 18, 34), Savio (min. 12, 24), Rakic (min. 21), Ilaş (min. 33). În cealaltă semifinală, Deva a învins cu 6-2 pe FK Od. Secuiesc. Echipa Informatica Timişoara a reuşit marţi seară să-şi treacă în palmares primul trofeu din istorie, Cupa României. Final Four-ul competiţiei, găzduit de Sala Sporturilor „Constantin Jude" din Timişoara a fost câştigat de Informatica după o finală decisă la loviturile de departajare în dauna deţinătoarei trofeului, Autobergamo Deva. La finalul timpului regulamentar şi după cele două reprize de prelungiri scorul a fost egal, 0-0.