Înfrângere cu Danemarca în ultimul amical din Spania

Luni, 27 martie 2017, la Marbella Football Center, în Spania, tricolorii U21 au disputat un amical împotriva reprezentativei similare a Danemarcei. Nordicii s-au impus cu 2-0. Meciul a început cu nordicii la conducerea jocului, iar în minutul 13 Danemarca a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată din 8 metri. După trei minute, Răducanu şi-a încercat şi el norocul prin acelaşi procedeu, însă mingea a trecut alături. Cabuz a avut o intervenţie bună, iar apoi Hagi putea marca, dacă şutul său cu stângul de la 20 de metri nu s-ar fi dus puţin peste poartă. Pe final, Cabuz a mai avut o intervenţie salvatoare, iar la cabine s-a intrat cu 1-0 pentru Danemarca. În repriza secundă, Daniel Isăilă a schimbat, iar echipa a început să arate mai bine. Cicâldău putea egala, după o acţiune frumoasă, dar şutul său la colţul lung s-a dus puţin pe lângă poartă. Tot el l-a găsit bine pe Coman în careu, acesta a driblat un adversar şi a trimis puternic la poartă, dar portarul advers s-a opus. În goana după egalare, cu 5 minute înainte de final, danezii ne-au surprins pe contraatac şi au mai punctat o dată, câştigând astfel cu 2-0. Vineri seara, tot la Marbella Football Center, reprezentativa U21 a pierdut amicalul cu selecţionata similară a Rusiei, scor 1-5. Reuşita noastră i-a aparţinut lui Virgil Ghiţă.