Ungvari Evelyn, de la CSŞ Târgu-Mureş, dublă medaliată cu aur la Campionatul Naţional Individual de tenis de masă

În perioada 30 martie - 1 aprilie 2017, localiatea Câmpulung a găzduit întrecerile Campionatului Naţional Individual de tenis de masă pentru juniori III, la care au participat 97 de băieţi şi 96 de fete, din cluburile afiliate FRTM. Probele la care s-a organizat concursul au fost: simplu, dublu fete, dublu băieţi şi dublu mixt. Performera competiţiei a fost Ungvari Evelyn, de la Clubul Sportiv Şcolar Târgu-Mureş, care a cucerit două titluri de campioană naţională. La simplu fete, Ungvari Evelyn a pornit ca primă favorită, fiind numărul 1 în clasamentul naţional a junioarelor 3 (până la 12 ani). Devenind campioană naţională, Evelyn şi-a asigurat participarea la cantonamentul european, organizat de Federaţia Europeană la Luxemburg (luna aprilie sau mai) şi includerea în lotul naţional care va participa în august la Campionatul European de minicadeţi (Strasbourg, Franţa). La dublu mixt, Ungvari Evelyn a cucerit titlul naţional împreună cu Dragoş Bujor de la Steaua Bucureşti. La proba de dublu fete, Evelyn împreună cu Mike Boroka (Târgu-Secuiesc) au ratat urcarea pe podium, fiind eliminate la intrarea în semifinală. Alţi sportivi de la CSŞ Târgu-Mureş, care au obţinut rezultate notabile au fost: Adorjani Csilla, Grif Maria (ele s-au calificat pe tabloul principal, au trecut de primul tur şi au pierdut la intrare în 16. În afară de ele, au mai intrat pe tabloul principal de concurs: Labancz Daniel, Cueşdean Rareş şi Adirjani Andrea, dar au pierdut apoi în primul tur. Au mai participat de la CSŞ Târgu-Mureş: Pap Teteny, Rozsnyai Nimrod, Weisz Zsofia şi Kerekes Eva. Aceştia din urma sunt mai mici decât categoria de concurs. Alte două medalii de aur au fost cucerite de mureşencele Andreea Teglaş şi Sidonia Moldovan, ambele de la Mureşul Luduş, la dublu fete. Andreea Teglaş a avut o prestaţie bună şi la simplu, unde a terminat pe trei, adjudecându-şi medalia de bronz.