BC Mureş restabileşte egalitatea în confruntarea cu CSU Sibiu

Baschetbaliştii de la BC Mureş au învins în a doua partidă, disputată în deplasare, din seria de play-off , pe CSU Sibiu, scor final 54-75 (16-16, 14-24, 9-17, 15-18), şi se pregătesc pentru următoarele două partide de pe teren propriu. După înfrângerea din meciul de miercuri, mureşenii au intrat pe teren dornici de victorie. Tigrii au fost extrem de motivaţi, astfel că primul act al meciului a fost echilibrat. Sfertul al doilea, mureşenii au trecut la conducere asigurându-şi un avantaj de 10 puncte, la intrarea la vestiare. BC CSU Sibiu nu a putut întoarce scorul nici în penultimul sfert, BC Mureş reuşind să continue jocul bun. În ultimele 10 minute de joc sibienii au încercat să mai reducă din diferenţă, dar din păcate, nu suficient. Muntenegreanul Goran Martinic de la BC Mureş a fost omul meciului, cu 20 de puncte marcate, 7 pase decisive şi 6 recuperări. Pentru BC Mureş au mai înscris Rade Markovic (12), Lamarcus Reed şi Ernest Kalve, ambii câte 11 puncte, Dalibor Djapa (10), Lazar Laszlo şi Santa Szabolcs, câte 4 şi Dragos Andrei (3). Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Bogdan Popescu 15p, Kevin Hardy 12p, Christopher Cooper 9p, Igor Mijajlovic 8p, Marcel Davis 4p, Radu Paliciuc 3p, Dragoş Gheorghe 3p. Meciurile 3 şi 4 se dispută la Târgu-Mureş în 20 aprilie, ora 17:30 şi 22 aprilie la ora 20:00.