Din nou în Final Four!

CSM Bucureşti s-a calificat, sâmbătă, la turneul Final4 al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formaţia maghiară Ferecnvaros TC-Rail Cargo Hungaria cu scorul de 27-26 (14-15), la Budapesta, în manşa secundă a sferturilor de finală. Deţinătoarea trofeului se califică pentru a doua oară consecutiv la turneul final de la Budapesta, după ce în tur câştigase cu 30-25. CSMB a dominat meciul de la un capăt la altul, Ferencvaros neavând decât perioade scurte în care s-a aflat în avantaj. Începutul partidei a fost destul de echilibrat, dar „tigroaicele" au marcat de trei ori consecutiv la 3-3 şi s-au desprins pe tabelă, 6-3 (min. 9). Ferencvaros a egalat, 6-6 (13), dar campioana României s-a dus din nou la trei goluri, 9-6 (14). Gazdele au restabilit egalitatea, 11-11 (22), iar în min. 26 a preluat conducerea, cu 13-12. FTC-Rail Cargo Hungaria a condus la pauză cu 15-14, iar în min. 34 s-a aflat ultima oară în avantaj, 17-16. Meciul a fost întrerupt pentru mai bine de cinci minute în min. 45, din cauza faptului că Paula Ungureanu era şicanată de suporterii maghiari din spatele porţii sale, care au aruncat chiar cu monede. Observatorul Medved a făcut apel la calm din partea spectatorilor şi jocul s-a reluat. CSMB s-a desprins la două goluri, 21-19 (46), iar apoi diferenţa a crescut la trei goluri, 23-20 (59). Ferencvaros a egalat, 23-23, în min. 52, dar echipa bucureşteană a gestionat excelent finalul de meci, câştigând cu 27-26. De remarcat că echipa antrenată de Per Andre Johansson a ratat şi trei aruncări de la 7 metri. Turneul final al Ligii Campionilor va avea loc la Budapesta, pe 6 şi 7 mai.