Per Johansson, despre incidentele de la Budapesta: „Paula a primit un litru de urină în cap, monezi şi brichete, iar naziştii au făcut-o animal, ţigancă şi orfană!"

Suedezul Per Johansson, antrenorul echipei CSM Bucureşti, a rămas şocat de ura cu care a fost primită echipa sa la Budapesta. După disputarea meciului, el a postat un mesaj în suedeză, pe contul său de Instagram, povestind ce a trăit portarul echipei noastre, Paula Ungureanu, în timpul partidei. „Isteria a fost totală. Am trăit două meciuri între două echipe est-europene, două derbyuri care mi-au adus lacrimi de bucurie în ochi, dar am fost descurajat de această lume bolnavă în care trăim, în care ura se dezvoltă pe zi ce trece. În Ungaria nu se mai ascunde cel mai rău fel de xenofobie şi fascismul este acceptat în proporţie de peste 50 la sută. A fost mai mult decât despre sport, despre Ferencvaros - CSM. A fost despre două ţări, Ungaria şi România care se urăsc, o ură care a fost înfricoşător de reală. Portarul nostru, Paula, a primit un litru de pişat în cap, zece monezi şi trei brichete, iar 5000 de nazişti ultras i-au strigat: du-te acasă, animal, ţigan, orfan!", a povestit Johansson, conform Adevarul. Minutul 45 al meciului dintre Ferencsvaros şi CSM Bucureşti a adus incidente incredibile în sala de la Budapesta. Portăriţa Paula Ungureanu a fost scuipată şi atacată cu monede de către suporterii maghiari aflaţi în spatele porţii. Acolo era nucleul dur al galeriei lui Ferencvaros. Paula a făcut semne disperate ca jocul să se oprească şi s-a dus la masa oficialilor să le explice că meciul nu poate continua în asemenea condiţii. Un observator a mers să îi potolească pe fanii maghiari, iar jocul s-a reluat după 7-8 minute, timp în care zona din faţa porţii a fost curăţată. „Multumim lui Dumnezeu că am câştigat. Iar pe ei să-i ierte Dumnezeu, suntem în săptămâna Patimilor, nu am ce să le zic. Au aruncat cu pahare de bere şi cu monede în noi. A fost greu, presiunea a fost enormă. Eu mă bucur enorm că am putut ajuta echipa şi că ne-am putut califica în Final Four. Prin gesturile lor ne-au dat însă putere", a spus Paula Ungureanu după meci. CSM Bucureşti s-a impus şi în partida retur din sferturile Ligii Campionilor cu scorul de 27-26 şi a acces pentru al doilea an consecutiv în Final Four!