PLAY-OUT: CSM Poli Iaşi - ASA Târgu-Mureş, luni, de la ora 18.00

Etapa a 7-a din play-out-ul Ligii 1 Orange la fotbal va fi încheiată de partida CSM Poli Iaşi - ASA Târgu-Mureş, meci care se va disputa luni, 24 aprilie, de la ora 18.00. CSM Poli şi ASA s-au mai întâlnit de şase ori în Liga 1, de două ori s-au impus ardelenii, un joc a fost câştigat de moldoveni, iar alte trei partide s-au încheiat la egalitate. Întâia confruntare a avut loc pe 14 septembrie 2014, în Copou. Alexandru Creţu a deschis scorul în minutul 8, N'Doye a egalat (minutul 30), stabilind şi rezultatul la pauză. În partea secundă, tabela s-a modificat de alte două ori, prin Dorin Goga (minutul 64) şi prin autogolul lui Ioan Hora (min 82), astfel că scorul final a fost 2-2. În returul stagiunii 2014-2015, într-un moment în care ASA se apropia tot mai mult de prima poziţie în clasament, ardelenii au câştigat pe „Trans-Sil" cu 1-0, marcator Claudiu Bumba. În ediţia precedentă, cele două s-au aflat în luptă pentru un loc în play-off, acolo unde a ajuns ASA, echipă care a luat patru puncte din confruntările directe, 1-0 la Iaşi şi 1-1 la Târgu-Mureş. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în turul sezonului regulat 2016-2017, pe 5 august 2016, ASA - CSM Poli Iaşi 0-3 (Bole, Andrei Cristea, Târşă). Ultima confruntare directă: 19 noiembrie 2016, CSM Poli - ASA Târgu-Mureş 0-0. Mediile de vârstă ale celor două loturi: CSM Poli Iaşi - 27 ani şi 3 luni; ASA - 25 ani şi 7 luni.