Mureş Half Marathon 2017

Duminică, la Târgu-Mureş, s-a desfăşurat compeiţia „Mureş Half Marathon 2017" la care au luat parte peste 1.000 de concurenţi. Evenimentul a fost organizat de Asociaţia Mureş Runners şi a cuprins 5 curse, respectiv semi-maraton (21 km), cros (10 km), ştafetă (4x5 km), cursa adolescenţilor (2 km) şi cea rezervată copiilor (1km). Semi-maratonul a fost câştigat de Nicolae Soare (CS Ştiinţa Bacău), component al lotului naţional şi participant în proba de maraton la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Pe locul 2 s-a clasat Maxim Răileanu (Chişinău), iar locul 3 al podiumului a fost ocupat de Claudiu Bîscă (CS Ştiinţa Bacău). În proba de cros (10 km), pe locul I s-a clasat Ciprian Şuhania (Bacău), urmat de Herman Peter (CSŞ Mediaş) şi Miklos Rareş (Sighişoara). În proba de cros, prima fată care a trecut linia de sosire a fost Iulia Zudor (CSM Cluj-Napoca).