Tenismena Ungvari Evelyn, locul I la Cupa Primăverii

Sportiva Ungvari Evelyn, de la Clubul Sportiv Şcolar Târgu-Mureş, a ocupat locul I la competiţia „Cupa Primăverii" la tenis de masă, rezervată minicadeţilor şi desfăşurată, zilele trecute, la Buzău. Sportiva antrenată de prof. Romeo Lupaşcu a câştigat 6 din cele 8 meciuri susţinute în turneul categoriei 12 ani, cele două înfrângeri, ambele cu scorul de 2-3, înregistrându-le, în grupa semifinală şi grupa finală (locurile 1-4), în faţa jucătoarei Mike Boroka, de la Liceul Teoretic „Nagy Mozes" din Tg.Secuiesc, care a ocupat, în final, locul al doilea. Podiumul a fost completat de Andreea Teglaş, de la Mureşul Luduş. La aceeaşi categorie de vârstă, Adorjani Csilla şi Maria Grif, ambele tot de la CSŞ Târgu-Mureş, s-au clasat pe locurile 9, respectiv 12. Competiţia de la Buzău a fost criteriu de selecţie pentru loturile de mini-cadeţi ale României, care vor participa, la finele lunii august, la Campionatul European de la Strasbourg. Ungvari Evelyn, campioană naţională la această categorie de vârstă, şi-a asigurat deja prezenţa în lotul care va face deplasarea la Strasbourg.