ASA Târgu-Mureș - FC Botoșani 0-2 - Mureșenii sunt condamnați la retrogradare

În etapa a X-a a play-out-ului Ligii 1 Orange la fotbal, ASA Târgu-Mureș a pierdut pe teren propriu în fața celor de la FC Botoșani. Oaspeții s-au impus cu 2-0, scorul fiind stabilit încă de la pauză de golurile înscrise de Mihai Roman, în minutele 27 și 38. Victoria adversarilor a fost una meritată, aceștia ratând și alte ocazii mari de gol, portarul Pap având din nou câteva intervenții salvatoare. ASA a ratat două ocazii importante pe final de meci, prin Schieb și R. Stoica. Pentru ASA au jucat: Pap - Velayos, M. Constantin, Al. Tudose, Mendy - Petra, Gorobsov, Ferfelea (74-Balgiu) - B. Nicoliță, C. Rus (54 - R. Stoica), Sin (61 - M. Schieb). „Am pierdut și acest meci și cu această înfrângere nu prea mai avem șanse de salvare. Trebuia să câștigăm azi ca să mai avem speranțe. Eu nu știu ce se va întâmpla, mai am contract două săptămâni și apoi voi vedea. Agentul meu se ocupă să-mi găsească echipă. Până atunci, vreau să joc aici și cele 4 meciuri", a afirmat Eduard Pap, ASA Târgu-Mureș. În celelalte partide ale etapei din play-out s-au consemnat rezultatele: Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari 4-1, Poli Timișoara - Poli Iași 1-1, Pandurii Tg. Jiu - Concordia Chiajna 3-2. Vineri, de la ora 18.00, ASA va juca la Tr. Severin, cu Pandurii Tg. Jiu.