Maratonul Internațional Brașova fost câștigat de mureșeanul Viorel Tams

Duminică, din Piața Sfatului - Km 0 al Brașovului s-a dat startul unuia dintre cele mai spectaculoase maratoane din Europa, eveniment la care au alergat aproximativ 2.500 de sportivi de toate vârstele din țară și din străinătate. La startul ediției a III-a a Maratonului Internațional Brașovs-au aliniat peste 100 de alergători străini veniți din 21 țări, printre care: SUA, Canada, Italia, Germania, Spania, Regatul Unit, Ungaria, Bulgaria, Grecia, Cipru, Olanda, Turcia, Franța, Polonia, Irlanda, Rusia, Chile, Republica Moldova. Acest lucru punctează nu numai anvergura internațională a competiției, dar mai ales interesul crescut pentru turismul sportiv în România. Conform site-ului oficial al competiției, cursa de 42,2 km a fost câștigată de mureșeanul Viorel Tams, care a fost cronometrat cu timpul de 2 ore, 38 minute și 53 de secunde. Pe locul secund s-a clasat Liviu Croitoru, Republica Moldova (2 ore, 42 minute, 23 secunde), iar pe locul III a încheiat clujeanul Claudiu Gorgan (2 ore, 44 minute, 52 secunde). Competiția feminină a fost câștigată de Iulia Găinaru, Zărnești, cu timpul de 3 ore, 8 minute și 33 secunde. La semimaraton (21 km), câștigătorii au fost Mihail Bizniuk, Republica Modova, la masculin, respectiv Adela Paulina Bălțoi, Tg. Jiu, la feminin. În proba de cros (10,7 km), primii clasați au fost Călin Vaipan, la masculin, respectiv Elena Alexandrescu, la feminin. Organizatorii și partenerii evenimentului au oferit la final premii în valoare totală de peste 10.000 Euro.