ASA Tg.-Mureș - FC Voluntari, astăzi, 24 mai, ora 18.00

ASA și FC Voluntari s-au mai întâlnit de cinci ori în Liga 1 Orange la fotbal, de două ori  s-au impus mureșenii, un joc s-a încheiat cu victoria ilfovenilor, iar alte două partide s-au terminat la egalitate. Întâia confruntare a avut loc pe 21 august 2015, ASA - FC Voluntari 2-1. Pancu a deschis scorul în startul partidei, Costa a egalat în minutul 9. La finalul primului sfert din repriza secundă, același Ramiro Costa l-a învins pe Balauru și a stabilit rezultatul final. În returul sezonului regular 2015-2016, mureșenii au câștigat cu 2-0, scor înregistrat încă din minutul 23, după ce Jazvic (min 14) și Axente (min 23, pty) și-au trecut numele pe tabelă. A urmat meciul din 16 octombrie 2016, FC Voluntari - ASA Tg.-Mureș 1-1, goluri Adrian Bălan, respectiv Vlad Morar. Interesant, ambele reușite au fost izbutite direct din lovituri libere. O singură partidă s-a încheiat fără gol, pe 24 februarie 2017, cu ASA în postura de gazdă. Cea mai recentă confruntare: 8 aprilie 2017, FC Voluntari - ASA Tg.-Mureș 2-1, marcatori Adrian Bălan, Mihai Căpățână, respectiv Nicolas Gorobsov. A fost prima victorie pe banca grupării din Voluntari pentru Claudiu Niculescu, în timp ce pentru Ionuț Chirilă, înfrângerea a dus la despărțirea acestuia de formația mureșeană. Un duel foarte interesant se anunță a fi și cel dintre cei doi tehnicieni, Ionel Ganea și Claudiu Niculescu, foști colegi la Universitatea Craiova în sezonul 1997-1998 și la Dinamo în 2006-2007. Aceștia vor fi pentru întâia oară față în față într-o astfel de postură. Claudiu Niculescu vs ASA Tg.-Mureș: două jocuri - două victorii. Ediția 2011-2012, U Cluj - ASA Tg.-Mureș 3-1. Ediția 2016-2017, FC Voluntari - ASA Tg.-Mureș 2-1. Ionel Ganea a antrenat FC Voluntari în ediția trecută, palmaresul său cuprinzând 11 meciuri, șase victorii, o remiză și patru înfrângeri. Mediile de vârstă ale celor două loturi:  ASA Tg.-Mureș - 26 ani și o lună; FC Voluntari - 27 ani și 6 luni. Partida ASA Tg.-Mureș - FC Voluntari, din etapa a 12-a a play-out-ului Liga 1 Orange, se va disputa astăzi, 24 mai, ora 18.00.