România a câștigat campionatul de fotbal organizat de NATO

Militarii români au câștigat a 21-a ediție a campionatului de fotbal organizat la Cartierul General NATO din Bruxelles. La turneu au particiapat echipele țărilor membre NATO și reprezentanți ai International Staff. Meciurile s-au disputat pe parcursul zilei de 11 iunie. La competiție au participat 20 de formații, iar reprezentativa României a făcut parte din grupa D alături de Turcia, Spania, Bosnia-Herțegovina și Germania. Meciurile din faza grupelor s-au desfășurat pe durata unei reprize de 15 minute. În întâlnirile din grupe, România a învins Bosnia-Herțegovina cu 1-0, a încheiat la egalitate cu Spania, 0-0, și a fost învinsă de Turcia și de Germania cu același scor, 1-0. În urma acestor rezultate, România s-a clasat pe poziția a treia în grupă și s-a calificat în fazele eliminatorii. În optimi, România s-a duelat cu Turcia și s-a impus cu scorul de 3-0, în timp ce în sferturile de finală, militarii români au trecut de reprezentativa Portugaliei cu scorul de 3-1, în timp ce în semifinalele competiției învinsa echipei noastre a fost Slovacia. În marea finală, formația militarilor români s-a impus în fața celor de la Renegardes, formație compusă din reprezentanți ai International Staff / NATO, cu 2-1, și a câștigat pentru a doua oară trofeul, după cel cucerit în 2011.