Altfel, despre ETU Cross Triathlon European Championships de la Tg.-Mureș!

Din capul locului spun: n-am nimic să-i reproșez președintelui Federației Române de Triathlon, Klosz Peter, târgumureșean, care ne-a demonstrat încă o dată că „omul sfințește locul". Tipul acesta știe să organizeze la cote înalte orice competiție sportivă care ține de domeniul său, asta este clar. Întrecerea care a avut loc la sfârșitul acestei săptămâni la Tg.-Mureș s-a încadrat și ea în procedurile normale ale oricărui concurs, nimic de reproșat, poate doar… lipsa rezultatelor de pe site-ul oficial al concursului (sâmbătă, 29 iulie, la ora 18,00, nu era postat niciun rezultat)! Prezentat de diverși indivizi din anturajul organizatorilor drept un „megaeveniment", cum n-a mai existat unul vreodată în Tg.-Mureș!!, concursul s-a încadrat într-un șir de evenimente care au loc destul de rar prin provincie, ca să nu zic în România, deși n-aș greși cu nimic dacă aș afirma acest lucru, știindu-se că numărul competițiilor sportive de anvergură găzduite de România este mic, mic de tot, în comparație cu Ungaria, să zicem! Fără să minimalizez importanța concursului care a avut loc la Tg.-Mureș, nici n-am cum să-l prezint cu… lupa! A fost totuși o întrecere sportivă la care au luat parte competitori amatori, la o ramură de sport neolimpică! E posibil să fi existat și câțiva concurenți, la categoria Elite, care să fi fost semiamatori…Există oare vreun sportiv legitimat la un club din România care trăiește exclusiv din câștigurile realizate din triathlon/duathlon? Dacă vom cunoaște răspunsul la această întrebare, vom ști și cât de important a fost concursul de la Tg.-Mureș, cred eu. Pentru cei care nu cunosc, îi informez că Tg.-Mureșul a găzduit în anul 1963, în perioada 21-25 octombrie, întrecerile Campionatului European de Volei, la seniori, la masculin, Grupa D, la care au fost prezente Bulgaria, Franța, Turcia, Republica Federală Germania și Danemarca. Vă reamintesc, în acel an România a cucerit titlul continental ! Spre aducere aminte, tot la Tg.-Mureș s-a desfășurat o semifinală de Cupa Campionilor Europeni la handbal feminin, Mureșul Tg.-Mureș-Spartak Kiev (în 1989), Campionatul European U20, la baschet masculin (în 2008), Trofeul Carpați la handbal masculin (înainte de 1989), etape de Cupă Mondială și de Champions League la popice, jocuri internaționale interțări de baschet masculin și feminin, mai ales înainte de anul 1989, un joc de fotbal România-Turcia (1983), amical - este adevărat, jocuri din cadrul UEFA Futsal Cup, meciuri din cadrul Challenge Cup la volei feminin, întâlniri din cadrul Ligii Balcanice și FIBA Euro Cup la baschet masculin, joc de UEFA League ș.a. Pe aceste evenimente le-am șters din memoria colectivă?

Revin la ETU Cross Triathlon European Championships de la Tg.-Mureș. Conform site-ului oficial al competiției, la Tg.-Mureș ar fi trebuit ca sportivii să se întreacă la 30 de categorii de vârstă!! (de aici și „diluarea" concursului…), dar nu la toate dintre acestea s-au înscris competitori (vezi, de ex., categoria de vârstă 75-79 de ani)! Importante mi s-au părut a fi doar 4 categorii: Elite Men, Elite Woman, Junior Men și Junior Woman. La Elite Men a câștigat Brice Daubord (Franța), urmat de Pavel Andreev (Rusia) și de Kris Coddens (Olanda), iar la Elite Woman s-a impus o sportivă din Olanda, Sanne Broeksma. Podiumul a fost completat de Darija Rogozina (Rusia) și de Kristina Lapinova (Slovacia). Cât îi privește pe sportivii români, conform site-ului oficial al competiției, aceștia au ocupat un loc 11, prin clujeanul Erick Rogoz, și un loc 22, prin târgumureșeanul Zöldi Botond, la categoria Juniori. La categoria PTS4 (Para-triathlon), Robert Tămârjan s-a clasat pe locul întâi, din 2 competitori! În fine, dacă rezultatele postate pe site-ul oficial al competiției nu vor suferi modificări, așa cum s-a întâmplat în cursul zilei de duminică (?!), acestea ar fi rezultatele finale... În loc de concluzie, iată ce spunea sâmbătă, la finalul competiției, Klosz Peter (președintele Federației Române de Triathlon): „Întrecerea de la Tg.-Mureș a fost o reușită, la ea aducându-și contribuția autoritățile locale, Poliția, Jandarmeria, SMURD-ul, sponsorii, voluntarii ș.a. Împreună am reușit să facem un lucru frumos, aici, la Tg.-Mureș. Pentru mine, a fost cel mai mare concurs pe care l-am organizat la Tg.-Mureș, asta e clar".