FESTIVALUL DE POEZIE RELIGIOASĂ „CREDO", EDIȚIA A XVII-A, LĂPUȘNA, 4-6 AUGUST 2017

PALMARES

Armina Flavia Adam, Diploma de onoare a Festivalului, pentru poezie în manuscris și pentru volumul „Raiul de urgență", 2017

Valeria Manta Tăicuțu, Marele Premiu al Festivalului

Cristina Vasiliu, Premiul Special al Juriului

Petre Marcel Vârlan, Premiul Special al Juriului

Angela Melania Cristea, Premiul Special al Juriului

Ana Munteanu Drăghici, Premiul Special al Juriului

Ana (Any) Drăgoianu, Premiul Special al Juriului

Ana Urma, Premiul Special al Juriului

Mariana Moga, Premiul Special al Juriului

Vasile Larco, Premiul Special al Juriului

Viorica Șutu, Premiul Special al Juriului

Maria Cernegura, Premiul I

Eneea Gela, Premiul I

Daniela Oatu, Premiul I

Carolina Baldea, Premiul II

Magdalena Hărăbor, Premiul II

Alexandra Diaconu, Premiul II

Lucreția Bogdan Ința, Premiul II

Gabriela Ana Bălan, premiul III

Vanda Ani, Premiul III

Sorin Cotlarciuc, Premiul III

Cornel C. Costea, Premiul III

Valeria (Ica) Drăgoi, Mențiune

Mihai Horga, Mențiune

Viorica Negoiaș, Mențiune

Macrina Viorica Lazăr, Premiul revistei „Vatra veche"

Lõrinczi Francisc-Mihai, Premiul revistei „Vatra veche"

Daniela Tiger, Premiul revistei „Vatra veche"

Florentina Claudia Vodă, premiul Editurii Nico

Mircea Dorin Istrate, Premiul Editurii Nico

Dorel Lazăr, Premiul Editurii „Vatra veche"

  Ana Pandrea, Premiul ziarului «Cuvântul liber»

Alina Carmen Pușcaș, Premiul ziarului „Cuvântul liber"

Aurelia Panait, Premiul Direcției pentru Cultură Mureș

Cristian Emanuel Ștefănescu, Premiul Direcției pentru Cultură Mureș

Adriana Dandu, Premiul Bibliotecii Municipale „Petru Maior", Reghin

Maria Magdalena Breja, Premiul Bibliotecii Municipale „Petru Maior", Reghin Olga Annemarie Lutsch, premiul „Excelsior"

Traian Comșa, Premiul Special al Festivalului

Cărți premiate în Festival

EXEGEZĂ CRITICĂ

1. Maria Daniela Pănăzan, „Poezia lui Dumitru Ichim. Eseu Monografic", Marele Premiu al Festivalului

POEZIE

1. Flavia Adam, Diploma de onoare a Festivalului, pentru poezie în manuscris și pentru volumul „Raiul de urgență", 2017 

2. Ana Urma, „File de Jurnal", Premiul Special al Juriului

3. Carmen Tania Grigore, „Secvențial/ Sequențially", premiul Direcției pentru Cultură Mureș

4. Petre Marcel Vârlan, „Muzica poeziei", Premiul Special al Juriului

5. Mihaela Aionesei, „Zodia palmelor tale", Premiul de Onoare al Festivalului

6. Romița Mălina Constantin, „Un cântec lui Dumnezeu", premiul ziarului „Cuvântul liber"

7. Mihaela Meravei, „Cinci degete", „Semantica luminii", Premiul Special al Juriului

 8. Carmen Focșa, „Scrisori de neiubire", premiul Special al Juriului

9. Gabriella Costescu, „Epistolar albastru - roz", Premiul revistei „Vatra veche" 

Lasă un comentariu