Universiada - Gimnasta Larisa Iordache, medalie de aur la individual-compus

Gimnasta Larisa Iordache a obținut medalia de aur la individual-compus, la Universiada de la Taipei, sportiva tricoloră fiind calificată în alte trei finale - la paralele, bârnă și sol. În finala la individual-compus, Larisa Iordache a obținut următoarele note: sărituri - 14,400, paralele - 14,300, bârnă - 14,000 (cu cădere de pe aparat), sol - 14,050, iar cu un total de 56,750 puncte a obținut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Asuka Teramoto (Japonia, 55,650) și Elsabeth Black (Canada, 54,950). În competiția masculină la individual-compus, România nu a avut reprezentanți.

Echipa noastră a încheiat pe locul 14 (230,050 puncte), având un singur sportiv în finale - Andrei Muntean la sărituri (14,750 în calificări). Finala la individual-compus a fost câștigată de Oleg Verniaiev (Ucraina, 88,300 puncte). România este reprezentată la Taipei de 91 de sportivi, care concurează la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo masculin, gimnastică artistică, scrimă și judo. În total, participă 7.639 sportivi, în 275 de evenimente care vor include 21 de ramuri sportive. La ediția din 2015, de la Gwanju (Coreea de Sud), România a obținut 7 medalii (una de aur, trei de argint, trei de bronz), ocupând locul 29 în clasamentul pe națiuni. România a fost gazda ediției de iarnă a competiției, în 1951 (Poiana Brașov), și a celei de vară din 1981 (București).