Olimpia Cluj s-a calificat în faza eliminatorie a UEFA Women's Champions League. Târgumureșeanca Ana Maria Gorea, în echipa de bază

Obiectiv îndeplinit pentru Olimpia Cluj, campioana ultimelor șapte ediții ale Superligii Naționale feminine de fotbal, în UEFA Women's Champions League. Campioana României a încheiat la egalitate, luni seară, scor 1-1 (1-0), meciul cu Hibernian, ultimul din Grupa a 2-a a turului preliminar al celei mai importante competiții intercluburi din lume. La formația Olimpia a evoluat pe întreg parcursul partidei și târgumureșeanca Ana Maria Gorea, pe postul de fundaș (FOTO, a doua din rândul de jos, dreapta). După două victorii în primele două meciuri, Olimpia avea nevoie de o remiză pentru a câștiga Grupa a 2-a, găzduită de Cluj, și a merge astfel mai departe, în faza eliminatorie. Hibernian, adversara ardelencelor, era obligată să câștige, după 5-0 cu Swansea și 1-1 cu Harkov. Fetele lui Marius Suller au deschis scorul încă din debutul partidei, prin Alexandra Lunca, în minutul 5, după care au rezistat eroic! Campioana Scoției a reușit să egaleze cu șase minute înainte de final, prin Lucy Graham, dar s-a oprit aici! Astfel, Olimpia Cluj își îndeplinește obiectivul, acela de a participa din nou, după o pauză de doi ani, în faza eliminatorie a UEFA Women's Champions League. Clasament: 1. Olimpia 7 p; 2. Hibernian 5 p; 3. Harkov 4 p; 4. Swansea 0 p. Tragerea la sorți a primului tur eliminator, 16-imi, al UEFA Women's Champions League e programată pe 1 septembrie. Duelurile din această fază a competiției se vor disputa în două manșe, pe 4-5 octombrie, respectiv 11-12 octombrie.