ASA Târgu Mureș - Dacia Unirea Brăila 2-1. Neagu a adus victoria gazdelor!

ASA Târgu-Mureș a deschis din nou etapa de Liga 2 la fotbal. E pentru a patra oară în cele șase etape de până acum când fosta prim-divizionară se află printre cele două echipe care joacă mai devreme decât celelalte adversare din campionat. Vineri la Târgu-Mureș, în primul meci al etapei a șasea din liga secundă, ASA a învins-o cu 2-1 pe Dacia Unirea Brăila. Până acum, din această ipostază, trupa antrenată de Laszlo Balint a câștigat de trei ori pe teren propriu (2-1 cu Dacia Unirea Brăila, 2-1 cu Miroslava și 3-2 cu Luceafărul) și a pierdut o dată în deplasare (2-3 cu Ripensia). Venit de la Viitorul, Alexandru Stoica putea deschide scorul repede, însă Olaru a intervenit perfect. La cealaltă poartă, Florin Iacob a greșit grav, dar Candrea a salvat la execuția lui Roșu. Gazdele au trecut în avantaj în prelungirile primei reprize, după ce Ghiocel a deviat în proprie poartă mingea trimisă de Paul Iacob. Portarul oaspeților s-a remarcat și în repriza secundă, atunci când a respins lovitura de cap a lui Candrea. Brăilenii au egalat în minutul 63, dintr-un penalty obținut de Iosofache și transformat de Roșu. Golul victoriei pentru ASA a fost marcat de Neagu, în minutul 73. Pentru ASA au evoluat: Florin Iacob - Robert Băjan, Robert Candrea, Florin Ilie, Dan Panait - Paul Iacob, Luka Mijokovic - Rafael Licu, Tiberiu Petriș (Alexandru Neagu 60'), Cosmin Sîrbu (Vasile Petra 90+1') - Alexandru Stoica (Marvin Schieb 75'). Rezerve neutilizate: Bogdan Moga - Carlos Cherteș, Gaston Mendy, Kilyen Szabolcs. Celelalte rezultate ale etapei a 6-a din Liga 2: Sportul Snagov - Dunărea Călărași 0-1, Olimpia Satu Mare - CS Afumați 0-2, UTA - CS Balotești 2-2, Știința Miroslava - Academica Clinceni 1-2, Foresta - Metaloglobus 1-1, Luceafărul -Chindia 2-1, Ripensia - FC Argeș 1-1, ASU Politehnica - CS Mioveni 1-0, Pandurii - Hermannstadt 1-3.