FC Argeș - ASA Târgu-Mureș 1-2

Etapa a 7-a din liga secundă a început cu o victorie în deplasare! ASA Târgu-Mureș s-a impus la Pitești cu 2-1, în etapa a 7-a, Liga 2 la fotbal, și a obținut al 5-lea succes din acest sezon. Pe banca oaspeților s-a aflat Carol Fekete, cel care l-a înlocuit pe Laszlo Balint, plecat de la mureșeni în săptămâna meciului! Piteștenii au ratat primii: Ionuț Șerban a fost aproape de un eurogol. Mureșenii au fost însă cei care au deschis scorul. În minutul 10, Paul Iacob a transformat în gol centrarea lui Alexandru Stoica. Gazdele au egalat în minutul 22, după un contraatac de manual la capătul căruia Robert Grecu a provocat autogolul lui Dan Panait. Până la pauză, FC Argeș putea trece în avantaj, dar Florin Iacob a reușit două parade superbe la șuturile lui Buhăescu și Ionuț Năstăsie. Scăpați cu bine, cei de la Târgu-Mureș au dat lovitura în minutul 53, când Sârbu a profitat de neînțelegerea dintre Bogdan Vișa și Octavian Popescu. Portarul gazdelor și-a ținut apoi echipa în meci la execuția lui Neagu. Argeșenii au presat pe final, dar au avut puține ocazii importante. Florin Iacob a continuat seria excelentă și la șuturile lui Raul Costin și Buhăescu. ASA Târgu-Mureș s-a impus cu 2-1 și are un bilanț de 16 puncte după 7 etape! ASA: Fl. Iacob - Băjan, Candrea (cpt.), Fl. Ilie, D. Panait - Licu, P. Iacob, Petra (Al. Neagu 46'), Schieb (C. Sîrbu 36') - Petriș, Al. Stoica (Mijokovic 73'). Rezerve neutilizate: Moga - Cherteș, R. Iliescu, Mendy. Celelalte rezultate consemnate în etapa a 7-a, Liga 2 la fotbal: Dacia Unirea Brăila - Sportul Snagov 0-1, Chindia Târgoviște - Ripensia Timișoara 1-0, Metaloglobus București - Luceafărul Oradea 1-0, Academica Clinceni - Foresta Suceava 2-0, CS Mioveni - Știința Miroslava 5-1, CS Balotești - Pandurii Târgu Jiu 0-2, CS Afumați - UTA Arad 2-0, Dunărea Călărași - Olimpia Satu Mare 5-1 și AFC Hermannstadt – ASU Politehnica Timișoara 1-0. Până acum, ASA a înregistrat următoarele rezultate: 2-1 cu Știința Miroslava (a), 6-0 cu Foresta Suceava (d), 3-2 cu Luceafărul Oradea (a), 2-3 cu Ripensia Timișoara (d), 1-1 cu Sportul Snagov (a), 2-1 cu Dacia Unirea Brăila (a) și 2-1 cu FC Argeș (d). În runda următoare va juca pe teren propriu cu Chindia Târgoviște.