ASA Târgu Mureș - Chindia 0-0. Rezultatele și clasamentul după etapa a 8-a din Liga 2

În ultimul meci al etapei a 8-a din Liga 2, ASA și Chindia au încheiat la egalitate la Târgu Mureș, scor 0-0. Situația instabilă de la ASA nu și-a pus amprenta pe jocul echipei în primele minute ale partidei cu Chindia. Părăsită de cinci jucători importanți zilele trecute, vicecampioana României din 2015 a ratat prima mare ocazie: Mijokovic a trimis în bară. Replica oaspeților a venit imediat, dar tabela a rămas nemodificată. Apoi, ASA putea primi penalty la un contact dintre Vătavu și Stoica în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Echipa din Târgoviște, care a câștigat patru din ultimele cinci meciuri disputate, nu a deschis scorul la șutul lui Liviu Mihai, care a tras puțin peste poartă. Mijokovic și-a mai trecut în cont o ocazie înainte de pauză. Cherchez a finalizat pe lângă poartă un contraatac al oaspeților, iar Chindia a plecat în final cu un singur punct de la Târgu- Mureș, iar ASA o egalează la puncte pe Ripensia (17), ocupanta locului 2, însă rămâne pe locul 3, fiindcă are un golaveraj mai slab. Pentru ASA au evoluat: Moga - Kilyen, Candrea (cpt.), P. Iacob, D. Panait - Mijokovic, Petra (R. Iliescu 74') - Licu, Petriș (Laso 62'), Al. Stoica (Mendy 83') - C. Sîrbu. Rezerve neutilizate: Negrușa - Onul, Tornyai, Bordaș. Antrenor: Carol Fekete. Rezultatele din Liga 2: Sportul Snagov - Olimpia Satu Mare 2-0, Pandurii - CS Afumați 1-1, Știința Miroslava - Hermannstadt 1-3, Foresta - Mioveni 2-0, Luceafărul - Academica Clinceni 1-1, Ripensia Timișoara - Metaloglobus 4-1, UTA - Dunărea Călărași 0-1, ASU Poli - CS Balotești 2-2. În următoarea etapă ASA Târgu-Mureș va juca în deplasare cu formația Metaloglobus București, la data de 23 septembrie 2017.