Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al statului Singapore

Pilotul britanic Lewis Hamilton de la Mercedes a câștigat Marele Premiu al statului Singapre, a XVI-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull și de al doilea pilot Mercedes, finlandezul Valtteri Bottas. Hamilton s-a impus în prima cursă nocturnă desfășurată pe pistă umedă. Pe locul 4 s-a clasat spaniolul Carlos Sainz jr. de la Torro Rosso, al cincilea a trecut linia de sosire mexicanul Serio Perez de la Force India, iar britanicul Jolyon Palmer de la Renault a fost al șaselea. Palmer a obținut primele puncte în acest sezon. Pe locurile 7-10 s-a clasat în ordine belgianul Stoffel Vandoorne de la McLaren-Honda, canadianul Lance Stroll de la Williams, francezul Romain Grosjean de la Haas și un alt francez, Esteban Ocon de la Force India. Piloții nu au parcurs cele 61 de tururi prevăzute pentru această cursă, ci doar 57 de tururi. MP de la Singapore a fost oprit după ce s-a atins limita celor două ore stabilite de regulament pentru durata unui Grand Prix. Duminică, au trecut linia de sosire 12 dintre cei 20 de piloți care au luat startul. În urma acestor rezultate, Hamilton (263 de puncte) își extinde la 28 de puncte avansul în clasamentul piloților față de Vettel (235 puncte). Următoarea etapă, Marele Premiu al Malaysiei, va avea loc la 1 octombrie, pe circuitul de la Sepang.