CSU Medicina Tg.-Mureș se pregătește pentru noul sezon competițional

Echipa feminină de volei CSU Medicina Tg. Mureș a participat, zilele trecute, la Cluj-Napoca, la turneul amical „Cupa Universității NTT Data", competiție găzduită de Sala Sporturilor „Horia Demian". Formația mureșeană, antrenată de sârbul Predrag Zucovic și Bokor Istvan, a pierdut toate cele trei partide susținute (0-3 cu CSM Lugoj, 2-3 cu Jászberény, din Ungaria și 1-3 cu Universitatea Cluj), clasându-se în final pe locul IV. Turneul a fost câștigat de CSM Lugoj, care s-a impus în toate cele trei jocuri disputate, cu același scor de 3-0. Voleibalistele mureșene urmează să participe la Cupa Lugojului, turneu programat în perioada 29 septembrie -1 octombrie. Alături de CSU Medicina și CSM Lugoj, gazda competiției, la turneu vor mai fi prezente formațiile Fatum Nyiregyháza (Ungaria) și Tempo Sremska Mitrovica (Serbia). Pentru CSU Medicina, ultimul turneu de pregătire înaintea startului în noul sezon va fi „Cupa Ardealul", competiție pe care o va organiza, la Tg.-Mureș, în perioada 5-7 octombrie. La turneu au fost invitate CSM Lugoj și Universitatea Cluj, cea de-a patra echipă, urmând să fie anunțată în următoarele zile.