Tricolorele U17 au remizat cu Grecia în prima partidă a preliminariilor Campionatului European

Reprezentativa României formată din jucătoare născute începând cu 1 ianuarie 2001 a obținut o remiză, scor 1-1, în partida cu Grecia din debutul preliminariilor Campionatului European. România a deschis scorul încă din primele minute, prin Carmen Marcu. Deși au dominat partida, tricolorele au fost egalate în minutul 4 al prelungirilor, în urma reușitei lui Proxeneu. În următorul meci, care se va disputa miercuri, 27 septembrie, România va întâlni selecționata Irlandei. Partidele din cadrul Campionatului European Under 17 au o durată de 80 de minute, cărora li se adaugă minutele adiționale decise de arbitrii. Tricolorele fac parte din Grupa 4, alături de Bosnia-Herțegovina, Irlanda și Grecia. Partidele din cadrul acestei grupe vor fi găzduite de Bosnia și Herțegovina. În următorul joc România va întâlni în deplasare formația Irlandei, la data de 27 septembrie 2017.