Victorie cu gust dulce-amar! BC Mureș Tg.-Mureș - BCMU FC Argeș Pitești 73 - 72

Echipa BC Mureș a învins formația BCMU FC Argeș Pitești, scor 73-72, în a doua manșă a turului inaugural din Cupa României la baschet masculin - ediția 2017/18. Partida s-a disputat în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș. Tigrii au început bine partida, iar în sfertul 2 au reușit un parțial de 17 puncte, ajungând de la 14-14 la 31-14. Până la pauză oaspeții au reușit să reducă diferența până doar la zece puncte. Din păcate în repriza a doua echipa lui Szászgáspár Barnabás a început să obosească treptat, piteștenii au nimerit ținta de la distanță, astfel au preluat conducerea pe tabelă în ultimele minute. Totuși tigrii au reușit măcar să câștige partida grație celor două libere ale lui Sánta Szabolcs. Cu doar patru străini, dintre care Mladenovic nerecuperat complet, Person și Pita ajunși de nici o săptămână la echipă, formația BC Mureș a arătat o față frumoasă în fața unui public entuziasmat. BCMU Pitești s-a calificat mai departe cu scorul general de 144-136. BC Mureș: Dino Pita 18, Mijovic 13 (1x3), Person 12 (2x3), Sánta 10, Stăncuț 8 (2x3), Mladenovic 6, Steff 6 (2x3), au mai jucat Borșa, Engi-Rosenfeld și Kilyén. Pitești: Agafonov 21 (2x3), Troupe 14 (3x3), Russel 12 (1x3), Corpodean 7 (2x3), Kostoski 7 (1x3), Nicoară 4, Nuutinen 3 (1x3), Lázár 2, Ciotlăuș 2. Sâmbătă, 7 octombrie, începe campionatul, în prima etapă a LNBM, formația BC Mureș va întâlni echipa Phoenix la Galați.