12 echipe din Liga II și 6 din Liga III au obținut calificarea în 16-imile Cupei României la fotbal

Prima zi în care s-au desfășurat meciurile din turul 4 al Cupei României la fotbal a adus foarte multe surprize. Cinci echipe din Liga 2 din totalul de opt care au jucat marți au fost eliminate, iar o a șasea a avut nevoie de penalty-uri pentru a evita rușirea. Foresta Suceava, Dunărea Călărași, Luceafărul Oradea, Pandurii Târgu Jiu, aceasta din urmă după ce a bătut lovituri de departajare, și Olimpia Satu Mare au fost eliminate de echipe de nivel inferior, Aerostar Bacău, Unirea Slobozia, Sănătatea Cluj, CSM Școlar Reșița, respectiv Universitatea Cluj. O a șasea echipă din Liga 2, FC Argeș, a fost nevoită să joace prelungiri și să bată lovituri de departajare pentru a o putea învinge pe ACSO Filiași, însă golul care a trimis-o în prelungiri a fost marcat după o fază lipsită de fairplay. Aerostar Bacău, Știința Miroslava, Petrolul Ploiești, Unirea Slobozia, Academica Clinceni, Sănătatea Cluj, FC Argeș, CSM Școlar Reșița și Universitatea Cluj au obținut calificarea în șaisprezecimile de finală ale Cupei României după ce au câștigat meciurile de marți din turul 4. Celelalte nouă meciuri ale acestei faze s-au desfășurat miercuri. După ce de dimineață CS Afumați a trecut la scor de CS Balotești și a obținut calificarea în faza 16-imilor Cupei României, după-amiază, Metaloglobus București a câștigat și ea duelul din Cupă cu colega de campionat Sportul Snagov. Chindia Târgoviște, ASU Politehnica Timișoara, UTA Arad și AFC Hermannstadt au trecut și ele de echipele de nivel inferior pe care le-au înfruntat, evitând astfel surprize neplăcute. Însă nu la fel de bine au stat Dacia Unirea Brăila, CS Mioveni și ASA Târgu-Mureș, echipe care au intrat în prelungiri în meciurile cu Sporting Liești, ACS Șirineasa, respectiv Performanța Ighiu. După cele 90 de minute de meci partida Performanța Ighiu - ASA Târgu-Mureș s-a încheiat la egalitate cu 1-1, după loviturile de departajare ASA a obținut victoria cu 6-4. Au trecut însă cu bine peste emoțiile loviturilor de departajare și au obținut calificarea în 16-imi, acolo unde vor intra în competiție echipele de Liga 1. Următoarea fază a Cupei României va fi șaisprezecimile de finală. Tragerea la sorți va avea loc pe 11 octombrie, de la ora 11:00, la Casa Fotbalului. Aceste meciuri în care vor intra și cele 14 cluburi din Liga 1 vor avea loc în perioada 24-26 octombrie 2017.