Victorie clară pentru BC Mureș în fața lui Dinamo

Miercuri seara, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, formația BC Mureș a învins la scor echipa Dinamo București, 87-48 (30-7,23-16,21-9,13-16). Partida a contat pentru cea de-a 10-a etapă a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Victoria s-a conturat încă din primul sfert, atunci când elevii lui Szászgáspár Barnabás au permis oaspeților doar 7 puncte, înscriind 30. Interesant este faptul că Dinamo nu a atins 10 puncte nici în sfertul trei (21-9), dar au marcat câte 16 în sferturile 2 și 4. Căpitanul echipei mureșene, Sánta Szabolcs, a terminat în double-double 13 puncte + 13 recuperări și a fost cel mai eficient "tigru", Dino Pita a terminat partida cu 19 puncte, Alin Borșa a avut 8 puncte, 9 recuperări și 4 capace, Jonathan Person a adăugat 12 puncte și câte 4 recuperări și pase decisive. Bogdan Stăncuț a intrat și el excelent în joc, terminând partida cu 14 puncte și 5 recuperări. De notat că toți jucătorii înscriși pe foaia de joc au intrat pe teren și au jucat cel puțin 3 minute jumătate. Aceasta a fost ultimul meci din 2017 pentru BC Mureș, deoarece partida de la Iași din 28 decembrie a fost amânată.