Simona Halep a câștigat turneul de la Shenzhen! Victorie în stil de mare campioană

Simona Halep a câștigat turneul de la Shenzhen, după ce a învins-o pe Katerina Siniakova în trei seturi, 6-1, 2-6, 6-0. Meciul a fost programat inițial la ora 8.00, dar a început la 12.40, în sală, din cauza condițiilor meteo nefavorabile. După aproape cinci ore de așteptare, timp în care s-a antrenat pe ploaie, Simona Halep a fost nevoită să joace în sală finala de la Shenzhen cu Siniakova. Și amânările au făcut-o pe Halep să înceapă meciul în forță, iar cehoaica nici n-a știut ce-a lovit-o în primul set, 6-1, în doar 25 de minute. Mai apoi, setul secund a fost total opus. Serviciul Simonei nu a mai funcționat la fel de bine, iar Siniakova s-a impus cu 6-2 și a dus meciul în decisiv. Acolo a existat o singură sportivă: Simona Halep!

A controlat fiecare punct, fiecare game și, la final, s-a impus cu 6-0, câștigând pentru a doua oară turneul de la Shenzhen, după succesul din 2015.