Halep o spulberă pe Pliskova, scor 6-3, 6-2, și ajunge pentru prima dată în semifinale la AO. Urmează Kerber

Simona Halep a învins-o, fără probleme, pe Karolina Pliskova, scor 6-3, 6-2, și s-a calificat, pentru prima dată în cariera sa, în faza semifinalelor, la Australian Open. Halep se califică, astfel, în semifinale, acolo unde va da peste o altă jucătoare care a obținut doar victorii în 2018, nemțoaica Angelique Kerber, fost număr 1 mondial. În penultimul act, Halep va evolua, joi, după ora 7.00, cu sportiva germană Angelique Kerber, care a trecut, tot miercuri, cu scorul de 6-1, 6-2, în 51 de minute, pe americanca Madison Keys, locul 20 WTA și cap de serie numărul 17. Kerber este pentru a doua oară în penultimul act la Melbourne, după ce a câștigat ediția din 2016. În același an, Kerber s-a impus și la US Open. Halep și Kerber s-au întâlnit de opt ori până în prezent, fiecare impunându-se în patru partide. Însă ultimele lor meciuri au avut loc în 2016. În acel an, ele au jucat cinci partide, din care Kerber a câștigat patru. În cealaltă semifinală se vor întâlni daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, și jucătoarea belgiană Elise Mertens, locul 37 WTA. Calificarea în semifinale este recompensată la Melbourne cu un premiu de 880.000 de dolari australieni (aproximativ 572.500 de euro) și cu 780 de puncte WTA. Anul trecut, Halep a fost eliminată de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, în primul tur. Cea mai bună performanță a Simonei Halep la Melbourne era calificarea în sferturi, în 2014 (înfrângere în fața sportivei slovace Dominika Cibulkova) și 2015 (eliminată de rusoaica Ekaterina Makarova). Simona Halep a atins acum faza semifinalelor la toate turneele de grand slam. Ea a mai jucat în penultimul act al unui turneu „major" la French Open (2014 și 2017), la Wimbledon (2014) și la US Open (2015).