România a părăsit EURO 2018 după 2-3 cu Ucraina

Naționala de futsal a României a pierdut al doilea joc de la Campionatul European de futsal din Slovenia, scor 2-3 cu Ucraina, locul 8 mondial. România a condus cu 2-0 Ucraina, dar a pierdut incredibil în ultimul minut al meciului. Astfel, naționala României a ratat calificarea în sferturile CE! Având nevoie de victorie pentru a spera la calificare, românii au scos portarul pe final de joc, forțând golul izbăvitor. Au pierdut însă mingea, foarte ușor, la o fază, iar pe contraatac Ucraina a punctat decisiv cu numai 20 de secunde înainte de sfârșitul partidei. Aventura României la Euro 2018 s-a încheiat așadar încă din faza grupelor, acolo unde „tricolorii" au fost învinși atât de Portugalia, scor 1-4, cât și de Ucraina, scor 2-3.