Primii câștigători ai Cupei Transilvania, la baschet juvenil

Prima parte a turneului de baschet juvenil „Transilvania No Borders Peak Cup" de la Târgu-Mureș s-a încheiat, marți, cu festivitatea de premiere de la categoriile mini-baschet feminin și baby-baschet masculin. La prima categorie au participat 9 echipe, trofeul fiind adjudecat de CSS CSM Ploiești, care a dispus, în finală, cu scorul de 21-18, de formația Dan Dacian București. Podiumul a fost completat de Olimpia București, iar cea de-a patra poziție a revenit fetelor de la Gladius Târgu-Mureș. Coșgetera competiției a fost Raisa Simion, de la Dan Dacian București, iar MVP-ul turneului a fost desemnată Karina Munteanu, de la CSS CSM Ploiești. La baby-baschet masculin au fost prezente 20 de echipe, locul I fiind ocupat de echipa Dan Dacian București, care a învins, în finală, la mare luptă, cu scorul de 30-29, pe Basket Star Oradea. Medaliile de bronz au fost obținute de micii baschetbaliști de la AFI Ploiești Basketball, iar pe locurile IV și V au terminat formațiile Alpha Sport Sibiu, respectiv Gladius Târgu-Mureș. Coșgeterul turneului a fost Andrei Topai, de la Baschet Star Oradea, iar MVP-ul finalei a fost desemnat Ștefan Tompea, de la Dan Dacian București. Ocupantele primelor trei locuri de la fiecare categorie au fost premiate cu echipament sportiv, articole de papetărie, cupe, diplome și medalii. De asemenea, toți participanții au primit, din partea organizatorilor, medalii personalizate cu sigla turneului. Competiția continuă, în perioada 7-10 februarie, cu turneul rezervat categoriei mini-baschet masculin, la care participă 20 de echipe din întreaga țară. Cupa Transilvaniei la baschet juvenil, ajunsă la cea de-a șaptea ediție, este organizată de SportLife România și ACS Gladius Târgu-Mureș, în parteneriat cu firma PEAK, sponsorul oficial al Comitetului Olimpic și Sportiv Român, și cu sprijinul Primăriei Târgu-Mureș, Direcției Județene de Tineret și Sport Mureș și a firmei Herlitz România.