Polonia - România, scor 2-1 într-un meci amical

Reprezentativa României, formată din juniori născuți începând cu 1 ianuarie 2000, a disputat duminică, 11 februarie, al doilea joc de verificare de la turneul La Manga, din Spania. Tricolorii au fost învinși cu scorul de 2-1, singurul gol al echipei noastre fiind reușit de Barna, în minutul 48. La pauză, scorul a fost 2-0 pentru Polonia, după reușitele din minutele 2 și 38. În prima partidă jucată de selecționata condusă de Florin Bratu, vineri, tricolorii au remizat cu Norvegia, scor 1-1. Golul României a fost marcat de Antonio Sefer. Ultimul meci al României U18 în Spania este programat pe 13 februarie, de la ora 16.00, în fața selecționatei similare a Cehiei. Reprezentativa U18 (din 2018, România U19) va juca în toamna acestui an la calificările Campionatului European, dedicat juniorilor Under 19, care se va desfășura în Armenia, în vara anului 2019. România va face parte din Grupa 13, alături de Bulgaria, Grecia și Gibraltar. Turneul de calificare va fi găzduit de Bulgaria și se va desfășura în perioada 14-20 noiembrie. Echipele care se vor clasa pe primele două locuri, în cele 13 grupe, se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Portugalia și Germania. Turul de Elită se va disputa în primăvara anului 2019. La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor 7 grupe, alături de țara gazdă, Armenia, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în iunie 2019.