Rezultate bune pentru șahiștii de la CSȘ Târgu-Mureș la naționalele de șah

Recent, sportivii secției de șah a clubului CSȘ Târgu-Mureș au participat la două competiții naționale, având prestații foarte bune. La Campionatul Național Individual de seniori, etapa semifinală, desfășurată la Cluj-Napoca, Victor Văsieșiu s-a clasat pe locul II, cu 8 puncte din 9 posibile, iar Farcadi Hunor a ocupat locul VI (6 puncte din 9), acesta fiind singurul participant care a remizat cu câștigătorul turneului, Alexandru Pop, fost șahist al Clubului Sportiv Școlar Târgu-Mureș în perioada junioratului. Văsieșiu și Farcadi s-au calificat la faza finală, programată în luna mai, la Băile Olănești. La competiția de la Cluj au participat 70 de sportivi din 13 localități ale țării. Alți cinci șahiști târgumureșeni au fost prezenți la concursul național școlar „Elisabeta Polihroniade", desfășurat la Olănești, toți reușind să se claseze pe podiumul de premiere. Matei Ștefan Vîlcu, sportiv calificat la Campionatul Mondial Școlar din Albania, programat în luna aprilie, a ocupat locul I la șah clasic, rapid și blitz, categoria 13 ani, Ariana Roxana Ciocan (11 ani) s-a clasat pe prima poziție la șah rapid, blitz și șah-dezlegări și pe locul III la șah-clasic, David Cristian Ercean a terminat pe locul I la șah-online, categoria 9 ani, Daniela Lorena Enachi a fost a treia la șah-rapid, 9 ani, iar Andrei Bogdan Mărginean a ocupat locul secund la șah-online și cea de-a patra poziție la șah rapid, categoria 11 ani. Șahiștii de la CSS Târgu-Mureș sunt pregătiți de profesorii Gál Imola Katalin și Baratoși Iosif Gavril.