CSM Bucureşti s-a impus cu FC Midtjylland şi a urcat pe locul 2 în grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin

Campioana en-titre a României a învins duminică, pe teren propriu, formaţia daneză FC Midtjylland, cu scorul de 29-24 (13-12), în penultimul meci din grupa principală I a Ligii Campionilor şi urcă pe locul secund, cu 13 puncte. Pentru CSM Bucureşti au marcat Neagu 6 goluri, Kurtovici 6, Hagman 4, Niombla 3, Gullden 2, Curea 2, Manea 2, Mehmedovici 2, Frafjord 1, Jorgensen 1, iar de la FCM s-au remarcat Kristiansen 6 şi Fauske 5 reuşite. În celelalte două meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Nykobing - Gyor 24-32 şi Krim - Rostov 26-35. După cinci etape derulate în grupa I, clasamentul este condus de Gyor ETO, cu 14 puncte, urmată de CSM Bucureşti şi Rostov, cu câte 13, Nykobing şi Krim, câte 5, FCM 4 puncte. CSM Bucureşti a obţinut anterior următoarele rezultate în grupa I: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 cu FC Midtjylland şi 22-22 cu Rostov-Don. CSM este deja calificată în sferturile de finală ale competiţiei, iar în ultima rundă va juca în deplasare, cu Rostov-Don (10 martie). Din grupa principală II fac parte echipele HC Vardar, Metz Handball, FTC Budapesta, Buducnost, SG BBM Bietigheim şi Thuringer HC. După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai. Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor. În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.