Dramă pentru Naţionala U19! România a ratat în prelungiri calificarea la Euro 2018

România U19 a pierdut în mod dramatic calificarea la Campionatul European, fiind învinsă de Ucraina cu 2-1, după ce „tricolorii" au condus cu 1-0. Olimpiu Moruţan a deschis scorul, cu un noroc incredibil, în minutul 77, dar apoi a fost eliminat după ce a primit al doilea galben pentru că şi-a dat tricoul jos. După şapte minute, a venit rândul lui Andrei Vlad să comită o gafă uriaşă care le-a permis ucrainenilor să egaleze şi să reintre în joc. Prelungirile au adus drama în rândul „tricolorilor"! Screciu este depăşit uşor, iar Bondarov face 2-1 şi îşi trimite ţara la Europeanul U19. La ultima fază, ca totul să fie de coşmar pentru România, Neciu este şi el eliminat. FINAL: Ucraina U19 - România U19 2-1.

Gafa zilei vine de la Pintilii: „Îi felicit pe jucătorii de la U19. Ce?! Au pierdut?"

De înfrângerea naţionalei sub 19 ani a fost surprins şi Mihai Pintilii. Mijlocaşul celor de la FCSB a aflat de la reporteri că România a pierdut meciul cu Ucraina şi că Moruţan a fost cel care a marcat golul, nu Măţan. „Înainte să ieşim la încălzire, am auzit ca era 1-0. Parcă a marcat Măţan. Ne bucurăm foarte mult şi chiar îi felicităm pe această cale. Ce?! Au pierdut? A... Nu ştiam. N-am mai văzut de la 1-0. Chiar îmi pare rău pentru ei atunci", a declarat Mihai Pintilii.