Naţionala României şi-a luat revanşa în faţa Olandei

Prima reprezentativă de futsal a României a învins, luni seară, la Timişoara, selecţionata similară a Olandei, scor 1-0, într-o partidă de verificare. Victoria tricolorilor a venit la doar 24 de ore de la succesul Olandei, 3-2, într-o partidă jucată la Sânnicolau Mare. Aceasta e prima victorie a tricolorilor contra Olandei în patru meciuri disputate în ultima jumătate de an. În pregătirile pentru EURO 2018 din Slovenia, România a avut în naţionala Olandei un partener ideal de pregătire, cele două prime reprezentative întâlnindu-se la sfârşitul anului trecut la Amsterdam şi la Haga, unde au remizat de fiecare dată, 2-2, respectiv 1-1. Lipsită pentru dubla din aceste zile de câteva dintre piesele de bază şi în condiţiile unui program intern foarte încărcat, naţionala României s-a descurcat onorabil în cele două confruntări cu Olanda. La Sânnicolau Mare trupa lui Robert Lupu a condus cu 2-0, dar a pierdut cu 2-3! Meciul de la Timişoara a fost decis de reuşita lui Szõcs László, din minutul 5:39 al primei reprize.